Vzťah mladých k starším

Autor: Petra Uličná | 7.10.2013 o 4:23 | (upravené 7.10.2013 o 11:18) Karma článku: 7,36 | Prečítané:  662x

Jedným z problémov dnešnej doby je vzťah mladých ľudí k starším. A ako sa mládež správa k starším ľuďom ? Povedala by som, že rôzne. Niektorí si ich vážia, iní zase nie.

Je pravda, že starí ľudia dnešnú mladú generáciu poväčšine odsudzujú. Ale netreba všetkých hádzať do jedného vreca. Veď nakoniec mladí a šikovní hýbu svetom.

Na druhej strane mládež by sa mala naučiť úcte a rešpektu k skúsenejším, svoje poznámky si nechať pre seba a radšej si zahryznúť do jazyka, ako povedať niečo škaredé na adresu starších. Starý človek sa vždy poteší, keď mu mladý bez vyzvania uvoľní miesto v autobuse či vlaku alebo mu skrátka s niečím pomôže. Dobrý skutok prináša dobrý pocit.

Rozhodne si nemyslím, že ľudia po 50-tke už patria do starého železa. Veľa dôchodcov aj v 70-tke je stále čiperných a veľa vecí hravo zvládnu bez pomoci. Ale pomoc energickejšieho nikdy nezaškodí.

Rovnako ako aj mladí ľudia aj starí sú rôzni. Niektorí večne uhundraní a nespokojní, iní zase milí a usmievaví. Každý z nich si niečo prežil a pravdepodobne sa s nimi osud nebabral. Raz sa ich pery zvlnili v úprimnom úsmeve, inokedy museli prehĺtať slanú chuť sĺz alebo trpkú bolesť. Preto rada staršieho a ostrieľanejšieho nikdy nie je na škodu.

Na koniec by som povedala len toľko, že čas sa zastaviť nedá. Terajší mladí dospejú, vyštudujú školu, nájdu si zamestanie a založia si rodinu. Raz aj oni spozorujú na svojej tvári vrásky, pospomínajú na svoju mladosť a oľutujú svoje vtedajšie správanie. Alebo možno aj nie. To záleží na nich. Čas bude plynúť ďalej a oni sa v starobe budú rozčuľovať nad mladými rovnako, ako sa nad nimi kedysi dávno rozčuľovali starkí o paličke, keď ich videli sedieť na operadle lavičky. Čas nezastavíš ...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Buďme pripravení na všetko. Aj na Trumpa

Buď ho nahradí Mike Pence, alebo bude hviezdiť vo vlastnej reality show.

SVET

Urážky, samochvála a bez plánu. Kam dovedie USA trumpizmus

Medzi republikánmi už neplatí konsenzus z Reaganovej éry.


Už ste čítali?